Utrudnia to usuwanie z niej wydzieliny, a jednocześnie zamyka dopływ powietrza.
Pomimo, że miesiączka nie jest chorobą tylko normalnym stanem fizjologicznym kobiety, to jednak w czasie jej trwania raczej nie są wskazane większe wysiłki fizyczne, na przykład zawody sportowe w szkole. Jest ona w tym okresie bardziej pobudliwa, skora do płaczu, denerwowania się. Jeżeli dziewczyna przy miesiączce odczilwa bardzo silne bóle, to powinna udać się do lekarza ginekologa bowiem mogą one być sygnałem jakiejś choroby.
Równie ważnym czynnikiem dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziewczyny jest czystość bielizny osobistej. Dotyczy to biustonosza, majtek, koszuli, rajstop (pończoch) itp. Powinny one być często zmieniane i zawsze czyste. Rola higienistki w zakresie nadzoru nad higieną osobistą dziewcząt jest wielka. Polega ona na: wytworzeniu u swoich podopiecznych potrzeby przestrzegania zasad higieny osobistej, wskazaniu sposobów i metod stosowania tych zasad, nadzorowaniu stanu higieny osobistej przez okresowe przeglądy czystości.
W ramach nadzoru nad higieną osobistą uczniów higienistka szkolna powinna zwrócić również uwagę, szczególnie wśród młodzieży starszej, na możliwość zakażenia się w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny lub bezpośrednich kontaktów płciowych rzęsistkowicą lub chorobami wenerycznymi, np. rzeżączką.